Yoksulun payına düşen hastalık

Yoksulun payına düşen hastalık

TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Bulut, “Pandemi en çok yoksulu vuruyor. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan milyonlarca insan hastalıkla mücadele etmeye çalışıyor” dedi.

Yoksulun payına düşen hastalık

BURCU CANSU

COVID-19’a yakalanmamak için bağışıklık sistemini dengeli beslenme ve vitamin kullanarak güçlendirmek gerekiyor. Uzmanların “Dengeli beslenin, vitamin kullanın” çağrılarına karşın açlık sınırının altında bir geliri olan ailelerin büyük çoğunluğu karnını bile güçlükle doyurabiliyor.

TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Vedat Bulut, TTB Merkez Konseyi Üyesi İbrahim Akkurt, Halk Sağlığı Uzmanı Cavit Işık Yavuz ve SES Genel Sekreteri Pınar İçel, pandeminin en çok yoksulları vurduğunu belirtti.

Bulut, vitaminler üzerinden bir umut tacirliği yapıldığını eleştirerek, “İnsanlara takviye gıda olarak vitamin kullanmaları uyarıları yapılıyor ama yoksulluk sınırının altında yaşayan milyonlarca insan dengeli beslenemiyor. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan milyonlarca insan hastalıkla mücadele etmeye çalışıyor” dedi ve ekledi: “Pandemi en çok yoksulları vuruyor çünkü dengeli ve sağlıklı beslenemiyor ve koruyucu ekipman olarak nitelediğimiz maske ve dezenfektana ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşıyorlar.”

SES Genel Sekreteri Pınar İçel de “Salgın hastalıklar özellikle yoksul kesimlerin hastalığıdır. Hijyen, dengeli beslenme gibi en temel insani ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken kesimler pandemide de korunaksız kaldı” diye konuştu.

Halk Sağlığı Uzmanı Cavit Işık Yavuz ise bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yeterli ve dengeli beslenme kadar yaşam şeklinin ve stresin de etkisine dikkat çekti: “Hareketsiz ve stresli bir hayatta bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Doğal, dengeli ve yeterli beslenmenin yerini hiçbir takviye gıda ya da vitamin tutamaz. İlaçla zehiri ayırın dozdur. Vitamin kullanılması gerekiyor ise hekim gözetiminde olmalıdır. Yoksa faydadan çok zararla karşılaşılır.”

TTB Merkez Konseyi Üyesi İbrahim Akkurt da özellikle D vitamini kullanımı ile ilgili, “A,D ve E vitaminleri vücutta biriktiği için faydası kadar zararı da oluyor. Şayet takviye için bir vitamin kullanılacak ise doktor kontrolünde alınmalı” dedi.

Author: Demet Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir