Yangın Merdiveni Nedir?

Yangın Merdiveni Nedir?

30 Haziran 2020 0 Yazar: admin

Yangın Merdiveni

Son zamanlarda yangınların artmasıyla birlikte alınan önlemlerde artmaya başladı. Alınan bu önlemlerin başında ise yangın merdivenleri geldi. İnsanlar, yangın merdivenlerini daha yakından araştırmaya başladı ve önemini bir kez daha anladı. Buna bağlı olarak da yangın merdivenlerine olan talep arttı.

Yangın Merdiveni Nedir?

Yangında canlıların can güvenliğini sağlamak amacıyla yapıların dış kısmına monte edilen ve yangın olduğunda canlıların ortamdan uzaklaşmasını sağlayan merdivenlerdir. Bu zamana kadar birçok büyük yangında canlılar, yangın merdiveni sayesinde kurtulmuştur. İtfaiye ekipleri de bu merdivenleri kullanarak yangınları söndürmüştür.

Yangın Merdiveni Çeşitleri Nelerdir?

İki çeşit yangı merdiveni vardır. Bunlar; Z tipi ve dairesel yangın merdivenleridir.

Z tipi yangın merdiveni, kaçış merdiveni olarak da adlandırılır. İç ve dış kaçış merdiveni olarak iki çeşidi vardır. İç kaçış merdivenlerinde kullanılırken yönetmeliğe uygun hareket edilmesi gerekir. Dış kaçış merdiveninin ise iç kaçış merdiveni gibi fazla kuralları yoktur. Örneğin; korunumlu bir yuvada yapılması gerekmez. Ayrıca pencere ya da kapı gibi duvar boşlukları olmaz. Z tipi yangın merdivenleri, bina dışına ya da 21,5 metreden yüksek olan yapılarda kullanılamaz.

Dairesel yangın merdivenleri ise genellikle eski binalarda kullanılır. Yükseklikleri 9,5 metreden yüksek olamaz. En fazla 25 kişiyi taşıyabilir. Ara katlardan da girişleri bulunmaktadır. Yanmaz malzemeden yapılmamış dairesel yangın merdivenlerinin kullanımı can güvenliği açısından yasaklanmıştır. Ayrıca eski binalarda kullanılan yangın merdivenlerinin düzenli bakımının yapılması gerekir. Yangın merdiveni fiyatları ise bina sahiplerinin merak ettiği konular arasındadır.