Windows 10 “Bellek Azaldı” Hatası Çözümü

Windows 10 “Bellek Azaldı” Hatası Çözümü

18 Ekim 2019 0 Yazar: admin

Bilgisayar kullanıcıları, kullanımları sırasında zaman zaman “bellek azaldı” şeklinde bir hata ile karşılaşabilir. Bu şekilde hata alındığında bilgisayarların çalışması yavaşlamaya başlar. Öyle ki bu yavaşlama sebebiyle bilgisayarda bulunan programlar çok geç açılmaya ve çok yavaş çalışmaya başlar. Bu durum da kullanıcıların çalışma performansını olumsuz etkiler. Oldukça can sıkıcı olan Windows 10 “Bellek Azaldı” Hatası Çözümü hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayarların verimli ve stabil çalışmaları için bellek kapasitelerinin yeterli olması gereklidir. Kullanılacak bellek azaldıkça bilgisayarın çalışma performansı düşer. Ciddi anlamda yavaşlamaya neden olan bu hata belli başlı bazı sebeplerden dolayı oluşabilir. Bu sebeplerden bazıları;

  • Aynı anda birden fazla program ya da uygulama çalışıyor olabilir

  • Virüs problemi

  • Uygulamalardaki güncelleme eksikliği, şeklinde sayılabilir.

Windows 10 “Bellek Azaldı” Hatası Çözümü için, programların hangisinin ne ölçüde RAM kullandığını bilmek önemlidir. Önlem olarak da aynı anda birden fazla program veya uygulama çalıştırılmaması gerekir. Bu hatayı sürekli alıyorsanız sanal bellek boyutunuzu artırmanız gereklidir. Sanal bellek boyutu artırıldığında kullanıcılar genel olarak olumlu sonuç alıyor. Fakat sanal belleğin artırılması bu problemin her zaman kesin çözümü olmayabilir. Kimi bilgisayarlarda bu işlem yeterli olmayabilir. Bu durumda ne yapılacağını da yazının devamında anlatacağız.

Sanal Bellek Boyutu Nasıl Artırılır?

Sanal bellek boyutunu artırabilmek için: bilgisayarım- sağ tuş-özellikler menüsüne gelin. Buradan Gelişmiş Sistem Ayarlarına tıklayın. Gelişmiş sekmesinde bulunan performans ayarlarına gelin: “aşağıdakinin en iyi performansı için ayarla” kısmına gelin, programlar sekmesini seçin ve buradan değiştir kısmını seçin. Açılan menüden “sanal bellek ayarlarını değiştir” kısmına gelin ve boyutu ayarlayın. İşlemi kaydedip bitirin.

Bu işlemle sanal bellek boyutunuzu değiştirmiş olursunuz. Ancak buna rağmen Windows 10 “Bellek Azaldı” Hatası alıyorsanız ana kartınıza uygun RAM alarak RAM artırımı yapmalısınız.