VPN Nedir, VPN Ne İşe Yarar?

VPN Nedir, VPN Ne İşe Yarar?

26 Mayıs 2020 1 Yazar: admin

Zaman zaman bazı internet sitelerine erişim kısıtlamaları ve yasaklar gelebiliyor. Bu gibi durumlarda VPN kelimesini sık sık duyuyoruz. Bu tür engelleme durumlarında daha çok gündeme gelen VPN nedir? VPN ne işe yarar? Bu yazımızda detaylandıracağız.

İngilizce açılımı virtual private network, olan VPN, sanal özel ağ anlamına gelir. Bu ağ türü kişiyi, olmadığı bir alandaki fiziksel ağa bağlayabiliyor. Yani kısacası, ülkemizde erişimi engellenen sitelere VPN aracılığıyla başka bir alandan bağlanmak mümkün hale geliyor. Bu mucizevi çözüm ile kişiler engellenen sitelere başka ülkelerden giriş sağlayabiliyor.

VPN’nin Çalışma Şekli Nedir?

İşlevi sebebiyle çok fazla protokol ve farklı teknolojiler kullanılan VPN, temelde bir bilgisayarın bulunduğu yerden kripto ağ ile karşıdaki ağa tünel açmasıdır. VPN’nin açtığı bu tünel içerisinde aktarılan bilgi şifreli olması sebebiyle görülemez. Ancak uzman güvenlikçiler bunu görebilir. VPN, internete giriş yaptığınız mobil aygıt veya bilgisayarlardan özel bir ağ sürücüsü kurarak size başka bir IP numarası verir. Böylece kendi IP gözükmeden başka IP üzerinden ağa bağlanmış olursunuz. Peki, VPN ne işe yarar?

VPN Sistemleri; erişimi kısıtlanan sitelere giriş yapmak için kullanılır. Bu sistemler, IP adresinizi başka ülkelerden göstererek yasaklanan sitelere giriş yapmanızı sağlar. VPN sistemi, erişim engeli olan sitelere giriş yapmayı sağlamanın yanı sıra dosya indirme işlemleri için de kullanılır. Yasa dışı dosya indirmelerin engellendiği sitelere giriş sağlar.

Yine VPN sistemi, iş veya okullarda kullanılan ağlara ulaşmayı sağlar.