Türkiye ölçüyü kaçırmamalı

Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan savaşa ilişkin konuşan Prof. Dr. Acer, iktidara uyarılarda bulunarak “Türkiye’nin Azerbaycan’dan çok Azerbaycancı gözükmesi iyi mi kötü mü etki yaratır tereddütlüyüm” dedi.

Türkiye ölçüyü kaçırmamalı

BirGün ANKARA

Ermenistan ile Azerbaycan arasında şiddetlenen ve sivil ölümlere de neden olan savaşın ardından TBMM’de görüşlerini açıklayan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Acer, iktidarı uyardı.

Savaşta Türkiye’nin rolü üzerine TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda değerlendirmelerde bulunan Acer, uluslararası hukuku göz önünde bulundurarak “Türkiye ölçüyü kaçırmamalı” dedi. Azerbaycan’a yapılan yardımlara ve Ermenistan’a yönelik söylemlere dikkat çeken Acer, uluslararası ilişkilerin yıpranabileceği uyarısında bulundu.

Yaşanan savaşın ‘doğrudan Türkiye’nin bir meselesi olmadığını’ dile getiren Acer, “Türkiye’nin de uluslararası siyasi dengeler açısından Azerbaycan’dan çok Azerbaycancı gözükmesi iyi etki mi yaratır, kötü mü yaratır konusunda ben biraz tereddütlüyüm. Yani Türkiye’nin de bir ölçüyü kaçırmaması gerekiyor” dedi. Acer’in bu uyarılarının ardından söz alan AKP’li Osman Nuri Gülaçar ise “Gemileri yaktık hocam” karşılığını verdi.

‘AZERBAYCAN BAŞKA ÜLKELERLE DE ÇALIŞIYOR’

Acer, komisyon görüşmeleri sırasında Azerbaycan’ın askeri gücünü Türkiye dışındaki ülkelerle de çalışarak geliştirdiğini anlattı. Konuşmasını ‘kayıtdışı’ yapamayacağını öğrendikten sonra bu konudaki sözlerini noktalayan Acer, şunları söyledi: “Ermenistan öteden beri Azerbaycan’ın bazı askeri faaliyetlerini izliyor. Ciddi bir tahkimatta yapmış hani savunma maksatlı. Benim bilebildiğim kadarıyla Azerbaycan askeri kabiliyetlerini, imkânlarını sadece Türkiye ile değil bazı ülkelerle yaptığı iş birlikleriyle sürekli geliştiriyordu. Bunlar içerisinde söylediğim gibi sadece Türkiye değil ‘off the record’ (kayıt dışı) söyleyeyim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir