Otomobil yatırım aracı oldu

Hem sıfır hem de ikinci eldeki fiyat artışına rağmen otomobil satışları da artıyor. Döviz kuru, ÖTV zammı, pandemiden dolayı yaşanan tedarik zorlukları derken fiyatların artması otomobili yatırım aracı haline dönüştürdü.

Otomobil yatırım aracı oldu

Havva Gümüşkaya

Otomobil satışları ekim ayında da arttı. Otomobil Distribütörleri Derneği’nden (ODD) yapılan açıklamaya göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı, yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 78,1 büyüyerek 588 bin 354 adet seviyesinde gerçekleşti.

Otomobil satışlarına bakıldığında, 10 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73,1 artışla 465 bin 31 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 99,7 artarak 123 bin 323 adede ulaştı.

Bu yılın ekim ayı ile geçen yılın aynı dönemi kıyaslandığında ise otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 93 artışla 94 bin 733 adet oldu.

Peki, koronavirüs salgını, ekonomik kriz, ÖTV zamları ve kur şoklarına rağmen otomobil satışları neden artıyor?

Öncelikle otomobil artık bir yatırım aracı olarak görülüyor çünkü değeri her geçen gün artıyor. Öte yandan salgının yarattığı tedirginlik nedeniyle yurttaşlar toplu ulaşımdan kaçınmaya başladı. Dolar/TL kurundaki artışın devam edeceği ve fiyatların daha da artacağı düşüncesi otomobil satışlarını hızlandırdı.

Otomobilin çilesi ÖTV

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında hayatımıza girdi. O günden bu yana iktidar ne zaman sıkışsa ÖTV’nin kapsamı genişletti, oranını artırdı. En son 30 Ağustos’ta otomobilden alınan ÖTV oranları artırıldı. Bu artışa gerekçe olarak da ithal araçların satışının önüne geçilmesi gösterildi. Ancak yapılan ÖTV zammı bütün otomobil piyasasında fiyatları yukarı doğru hareketlendirdi.

Son zamla 1600cc motor hacmine kadar olan otomobillerde vergi oranları korunurken matrahlar yukarı yönlü revize edildi. 1600cc silindir hacmine sahip, matrahı 85 bin TL’ye kadar olan araçlarda yüzde 45 ÖTV uygulanıyor. 1600cc hacmine kadar ancak matrahı 85 bin TL ile 130 bin TL arası araçlarda yüzde 50 ÖTV, 1600cc silindir hacmine kadar ancak matrahı 130 bin TL üzeri olan araçlarda yüzde 80 ÖTV uygulanmaya başlandı.

Ancak motor hacminin 1600cc’nin üzerine çıktığı otomobillerde ÖTV oranları sert şekilde artırıldı.

***

otomobil-yatirim-araci-oldu-801268-1.

İthal ikinci el dönemi

Sıfır kilometre araç temininde yaşanan zorluklar talebi ikinci el pazarına kaydırdı. Bu sebeple ikinci el otomobil fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Fiyat artışları da araçları tüketicilerin gözünde yatırım aracına çevirdi. İkinci eldeki yüksek fiyatlara çözüm olarak ise ikinci el otomobil ithalatına izin verilmesi iddiaları ortaya atıldı. Bu iddialar ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

***

En çok satılan otomobillerin fiyatları ne kadar arttı?

Kur artışı ve koronavirüs salgının yarattığı tedarik sorunu nedeniyle otomobil fiyatları yılbaşından bu yana artıyor. ODD verilerine göre bu yılın ocak-eylül döneminde binek ve hafif ticari toplam otomotiv pazarında en fazla Fiat, Renault ve Ford marka araçlarda oldu. Sıfır otomobillerin fiyatı yüzde 45’in üzerinde arttı. Bu markaların en çok tercih edilen modellerinin fiyatlarında yılbaşından bu yana yaşanan değişimi derledik.

3 Fiat Egea 1,6 Multijet Easy DCT:
Ocak: 156 bin 900 TL
Ekim: 197 bin 900 TL

3 Ford Fiesta 1.0 Titanium AT
Şubat: 152 bin TL
Ekim: 176 bin 100 TL

3 Toyota Corolla 1.6 Vision
Ocak: 133 bin 100 TL
Ekim: 180 bin 100 TL

3 Renault Clio 1.5 BlueDCi Touch
Şubat: 149 bin 900 TL
Ekim: 219 bin 900 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir