Notebook Oyun Performansı Arttırma

Notebook Oyun Performansı Arttırma

8 Temmuz 2019 0 Yazar: admin

Notebook bilgisayarlar bizlere birçok alanda kolaylık sağlasa da oyun için performansları masaüstü bilgisayarlara nazaran daha düşük kalmaktadır. Mobil ekran kartları taşınabilir olduğu için güçleri mobil olmayan ekran kartlarına göre düşüktür. Fakat bilgisayar üzerinde çeşitli ayarlamalara yaparak arka planda çalışan uygulamaları kapatabilir, performansı arttıracak önlemler alabilirsiniz.

Sizlere verecek olduğumuz tavsiyeler zaten bir bilgisayar kullanıcısının yapması gereken eylemlerdir. Fakat notebook bilgisayarlarda bu eylemleri birçok kişi bilmiyor ve zor geldiği için uygulamıyor. Bu yazıdaki tavsiyeleri uyguladığınız zaman gözle görülür bir performans artışı yaşayacaksınız. Üstelik bu performans artışı sadece oyunlarda olmayacak. Kullandığınız program ve uygulamalarda da kasma veya donma yaşamayacaksınız. Notebook oyun performansı arttırma için okumaya devam edin.

Notebook Temizliği

Masaüstü bilgisayar kasalarına göre daha kapalı olarak gözükse de notebook bilgisayarlar da çok tozlanmaktadır. Notebook tozlanması en çok havalandırma kısmında olur. Temizlenmediği zaman da aşırı bilgisayar ısınması problemiyle karşı karşıya gelirsiniz. Oyun oynarken büyük efor sarf eden notebook, tozu da hesaba kattığınızda size sorunlar yaşatır.

Sürücü Güncelleme

Notebook oyun FPS arttırma için yapmanız gereken diğer bir önemli eylem ise sürücülerinizi güncellemek olacaktır. Özellikle ekran kartı sürücüsünü güncellemek büyük FPS artışlarına sebebiyet verecektir. Sürücülerinizi GPU-Z veya CPU-Z gibi programlardan öğrenerek internet üzerinde en güncel sürücüsünü arayabilirsiniz. Fakat sürücü güncelleme işlemi sadece ekran kartı ile sınırlı kalmamalıdır. Bilgisayarınızda bulunan tüm sürücüler ve programların güncellenmesi gerekmektedir. Tek tek uğraşmak istemeyenler ise Driver Scanner gibi programlar deneyebilirler.

Güç Ayarları ve Overlock

Notebooklar üzerinde prize takılı ve takılı olmayan durumlarda güç ayarları bulunur. Güç ayarlarından her zaman için yüksek performansı seçmelisiniz. Oyunlarda maksimum performans için de notebookun prize takılı olması gerekir. Windows 10 kullananların da oyun modunu etkinleştirmesi en yüksek performansı sağlayacaktır.

Overlock ise tecrübeli kişilerin yapması gereken bir işlemdir. Daha önce overlock yapmamış kişiler veya donanım bilgisine sahip olmayanların bu yöntemi denememesi gerekir. Isı ve güç problemi yaşayacağınız için bilgisayarınız ani kapanmalar yapmaya başlayabilir. Isıdan dolayı da bilgisayar parçalarını eritme riskiniz bulunmaktadır.