Gece Modu Gerçekten de Faydalı mıdır?

Gece Modu Gerçekten de Faydalı mıdır?

1 Ekim 2019 0 Yazar: admin

Hepimizin bildiği bir şey var: Akıllı telefonlar gün geçtikçe hayatımıza iyice sokuldu. Hatta öyle bir sokuldu ki, artık gece telefon kullanmadan uyuyamaz halde geldik. Özellikle sıcacık yatağımızın içinde, sosyal medyada takılmak gibisi yok. Ancak bu durum sağlığımız açısından ciddi derecede önem arz etmektedir. Bu nedenden dolayı da şirketler, gece modu uygulamalarını devreye sokmaya başladı. Peki nedir bu gece modu ve gerçekten de faydalı mıdır?

Gece Modunun İnsan Sağlığına Faydaları

Gece modu; akıllı telefonlarda mavi ışığın filtrelenerek sarımsı bir ışık tonunun yayılmasını sağlayan özelliktir. Bu özellik sayesinde de, mavi ışığın zararlı etkilerinden bir nebze korunuruz. Filtrelenen mavi ışınlar, gözlerimizin çabuk yorulmasını engeller ve gece içerisinde alınan hasarı azaltır. Ancak bu durum, alınan hasarı tam olarak ortadan kaldırmaz. Bu nedenden dolayı gece modunda dahi olsanız, telefonu olabildiğince az kullanmanız gerekir.

Gece boyunca telefondan yayınlan ışınlar, beynimizi kandırarak sanki sabah vaktindeymişiz gibi algılatır. Bu durumda hormon dengesini bozarak depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olur. Aynı zamanda göz kuruluğu, katarakt ve miyop hastalıklarına yakalanma riskiniz de artmaktadır.

Akıllı telefonlarda gece modunun kullanılması kadar, web sitelerinde de gece modu özelliğini tercih etmeniz gerekir. Karanlık temalı web siteler, geceleri gözlerinize daha az ışın göndereceği için gözlerinizi daha az yoracaktır. Çünkü parlak ve beyaz tonlar, gözlerinize daha şiddetli derecede ışık yansıtır. Karanlık temalar ise ışığı kendi içerisinde emerek gözlerinize daha az ışık ulaşmasını sağlar.

Gece Modunun Akıllı Telefon Ömrüne Faydaları

Gece modunun bir diğer etkisi de akıllı telefonlarınıza karşıdır. Karanlık temalar, telefonların bireysel piksel kullanımını azaltır ve bu sayede pil ömrünüz uzar. Bu durumun en büyük örneklerinden birisi de Google’ın, kendi telefonu olan Pixel üzerinde yaptığı çalışmadır. Normal modda 250 mAH enerji harcayan telefon, karanlık modda kullanıldığında 92 mAH güç harcamıştır. Bu durumda yaklaşık olarak 150 mAh’lik bir enerji tasarrufu söz konusudur. Modellere göre bu değer farklılık gösterse de genel anlamda akıllı telefonlar gece modunda daha uzun çalışmaktadır.