Fransa’da radikal İslamcı fikirleri yaymakla suçlanan Sihamedi, Türkiye’ye sığınmak istiyor!

Fransa’da radikal İslamcı fikirleri yaymakla suçlanan Sihamedi, Türkiye’ye sığınmak istiyor!

Fransa’da lise öğretmeni Samuel Paty’nin başı kesilerek öldürülmesinin ardından ülkede başlatılan geniş çaplı operasyonlarda kapatılması kararlaştırılan BarakaCity adlı kuruluşun başkanı İdriss Sihamedi, kendisi ve ekibi adına Türkiye’ye siyasi mülteci başvurusu yapmak istediğini açıkladı. Göç İdaresi ise Sihamedi’nin tweetine yanıt vererek, gerekli belgelerin iletilmesini talep etti.

Fransa’da radikal İslamcı fikirleri yaymakla suçlanan Sihamedi, Türkiye’ye sığınmak istiyor!

Fransa’da radikal İslamcı fikirleri yaymakla suçlanan derneğin başkanı, Türkiye’den sığınma talep etti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Bakanlar Kurulu tarafından yayımlanan kararnamede hükümet tarafından radikal İslamcı hareketlerle ilişkileri ve terör eylemlerini meşrulaştırmak ve radikal İslam fikirlerini yaymakla suçlanan “BarakaCity”nin kapatılmasının kararlaştırıldığı açıklandı. ANKA’nın aktardığına göre Bakan Darmanin, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda kapatma kararnamesini yayınlayarak kararı şu şekilde duyurdu:

“BarakaCity derneği bu sabah Bakanlar Kurulu’nda feshedildi. Sunduğum kararnamede detaylandırıldığı üzere, Barakacity, nefreti körükledi, radikal İslamcı hareketle ilişkileri sürdürdü, terör eylemlerini meşrulaştırmaktan zevk aldı.”

Fransız basını, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, kuruluşun kapatılmasını “terörizmle mücadelede önemli bir adım” olarak değerlendirdiğini yazdı.

fransa-da-radikal-islamci-olmakla-suclanan-sihamedi-turkiye-ye-siginmak-istiyor-798635-1.
İdriss Sihamedi

TWITTER’DAN DUYURDU

BarakaCity kuruluşu başkanı Sihamedi, dün sosyal medya hesabı üzerinden “Emmanuel Macron hükümetinin yalanlarının ardından, insani yardım ve insan hakları STK’larının kapatılmasıyla ben, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kendim ve ekibim için resmen ‘siyasi sığınma’ talep ediyorum” paylaşımını yaptı.

Kardeşimiz @IdrissSihamedi ve ailesi, tüm derneğin yöneticileri ölüm tehditleri, hukuki şiddet nedeni ile sayın @RTErdogan dan siyasi sığınma talep ediyor.

Lütfen yardımcı olun @ikalin1 @fahrettinaltun @yaktay @abdullah_eren @SirakayaZafer https://t.co/HXffJzbG1q

— Fatih Karakaya (@GundemFransa) October 28, 2020

GÖÇ İDARESİ YANIT VERDİ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Sihamedi’nin tweetine yanıt verdi. Müdürlük, gerekli belgelerin iletilmesi durumunda gerekli takibin yapılacağını aktardı.

Bonjour Sihamedi. Au cas où vous et vos collègues avez recours personnellement à notre institution avec votre nom, prénom, informations d’identité et les pétitions pour les demandes d’asile y compris les numéros de passeport votre demande sera évaluée.

— Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (@Gocidaresi) October 29, 2020

NE OLMUŞTU?

Lise öğretmeni olan Samuel Paty’nin ders verdiği sırada Muhammed peygamberi tasvir eden karikatürleri göstermesi üzerine sokakta başı kesilerek öldürülmesinin ardından Fransız hükümeti, siyasal ‘İslamcılık ve terörizm arasında bağlantı olduğu’ yönünde açıklamalar yaptı.

Hükümet, Cheikh Yassine kolektifi başkanı radikal İslamcı aktivist Abdelhakim Sefrioui’nin sorgulanmasıyla, bu kolektifin yanı sıra BarakaCity ve CCIF’i (Fransa’da İslamofobiye Karşı Kolektif) feshedeceğini açıklamıştı.

BarakaCity’nin kurucusu İdriss Sihamedi’nin evine ve derneğe 14 Ekim’de baskın düzenlenmiş, gözaltına alınan Sihamedi ertesi gün serbest bırakılmıştı.

Author: Demet Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir