Eski istihbaratçı Enver Altaylı hakkındaki FETÖ davasına devam edildi

Eski istihbaratçı Enver Altaylı‘nın da aralarında bulunduğu 3 sanığın, Fetullahçı Terör Örgütü‘ne (FETÖ) ilişkin “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “siyasi ve askeri casusluk” suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar Enver Altaylı ile Mehmet Barıner, tutuklu bulundukları cezaevinden video konferans aracılığıyla katıldı, tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou duruşmaya gelmedi.

Sanıklardan Mehmet Barıner’in avukatı Özlem Barıner, esasa ilişkin mütalaaya karşı savunmasında, müvekkili hakkındaki adli tıp raporlarının usulüne uygun alınmadığını savundu.

Altaylı’nın, ABD’deki Halkbank davasını manipüle etmesi için bir dönem İran masasında görev yapan istihbaratçı Mehmet Barıner’i yurt dışına çıkarmaya çalıştığı iddiasını kabul etmeyen Özlem Barıner, müvekkilinin yurt dışına kaçma ihtimalinin bulunmadığını öne sürdü.

Özlem Barıner, “Aynı zamanda eşim olan müvekkilim akşam yemeği için masaya oturduğumuz sırada gelen polislere teslim oldu. Böyle kaçma ihtimali mi olur?” diye konuştu.

Müvekkilinin, Reza Zarrab hakkında araştırma yaptığı iddiasını da reddeden Özlem Barıner, bu durumun savcılık tarafından tanık ifadelerinden yola çıkılarak ortaya atıldığını, böyle bir araştırma yapsa dahi bunun müvekkilinin suçlu olduğunu göstermediğini savundu.

Avukat Barıner, müvekkilinin Halkbank davası için yurt dışına çıkarılmak istendiği iddiasını ortaya atan gazetecinin davada tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Özlem Barıner, “İddianamede müvekkilime yönelik casusluk suçlamasına da terör örgütü üyeliği suçlamasına da dayanak olacak bir delil yok. Müvekkilim ne kaçıyordu ne de casusluk yapıyordu. Beraat talep ediyoruz.” diye konuştu.

Avukat Barıner’in beyanının ardından söz alan sanık Enver Altaylı, yüz yüze savunma yapmak istediğini ifade ederek, davanın yarınki celsesinin Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki duruşma salonunda görülmesini talep etti.

Talebi kabul eden mahkeme heyeti, davanın Sincan’da görüleceğini belirterek duruşmayı tamamladı.

İddianame

İddianamede sanıklardan eski istihbaratçı Mehmet Barıner’in FETÖ mensubu olduğu, örgütsel faaliyetlerini görev yaptığı dönemde de sürdürdüğü ve 1 Aralık 2016’da kamu görevinden ihraç edildiği bildirilmişti.

Mehmet Barıner’in, Altaylı’nın damadı Metin Can Yılmaz ile üniversiteden tanıştığı belirtilen iddianamede, Altaylı ve Yılmaz’ın, Barıner’i yurt dışına çıkarmaya çalıştıkları, Barıner’in yurt dışına çıkarılmasıyla ABD’deki Halkbank davasının manipülatif şekilde etkilenmesinin amaçlandığı anlatılmıştı.

Barıner’in yurt dışına çıkarılması için temas kurulan tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou ise iddianamede, örgüt üyesi olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmekle suçlanmıştı.

Altaylı için 42 yıl 6 aya kadar hapis istendi

Savcı, esas hakkındaki görüşünde Altaylı’nın “silahlı terör örgütü yöneticiliği” ve “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından 30 yıldan 42 yıl 6 aya kadar, Barıner’in ise “silahlı terör örgütü üyeliği” ile “siyasi ve askeri casusluk” suçlarından 22 yıl 6 aydan 35 yıla kadar hapis cezası isterken sanık Seda Chamatzoglou’nun beraatini talep etmişti.

Daha önce bu davada sanık olan Metin Can Yılmaz’ın dosyası ise ayrılmıştı.

Üniversiteyi ailenizin yanında mı okumayı tercih edersiniz başka bir şehirde mi?

— Haberler.com (@Haberler) September 16, 2021 AA / Serdar Açıl – Son Dakika Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir