En güncel Türkiye Koronavirüs tablosu

En güncel Türkiye Koronavirüs tablosu

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden açıklandı. Türkiye’de son 24 saatte 180 bin 303 Kovid-19 testi yapıldı, 1003 kişinin testi pozitif çıktı, 174 kişi hayatını kaybetti. İşte son dakika koronavirüs vaka sayısı ve 15 Ocak korona tablosundan detaylar…

15 OCAK KORONAVİRÜS TABLOSU AÇIKLANDI

14 OCAK KORONAVİRÜS TABLOSU AÇIKLANDI

Son 24 saatte 9 bin 11 kişinin Kovid-19 tedavisi/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 236 bin 938’e yükseldi.

Test sayısı 26 milyon 899 bin 442’ye ulaştı. Vaka sayısı 2 milyon 364 bin 801, vefat sayısı 23 bin 495, ağır hasta sayısı 2 bin 512 oldu.

TÜRKİYE’DEN KORONAVİRÜS HABERLERİ

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 4,5, yatak doluluk oranı yüzde 45,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60,6, ventilatör doluluk oranı yüzde 31,4, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,9 olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından Ankara Şehir Hastanesine gelerek Kovid-19 aşısı yaptırdı. Erdoğan’a, MKYK üyeleri de eşlik etti.

Ankara Şehir Hastanesi’nde Kovid-19 aşısı yaptırmasının ardından aşının hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, “Olumsuz kampanya sürdürenler var. İnanıyorum ki aklıselim sahibi milletim bunlara hiçbir zaman fırsat vermeyecektir ve bilimin, irfanın ışığında, özellikle şu koronavirüs belasının olduğu dönemde, aşıyla bunlara en güzel cevabını verecektir. Ne imkan varsa seferber etmiş durumdayız. İnşallah bu 3 milyonla arkasından zaten bir 30 milyon daha geliyor. Bunu Çin’den gelen aşılarla 50 milyona tamamlayacağız.” bilgisini verdi.

Erdoğan, Ankara Şehir Hastanesi’nde Kovid-19 aşısı yaptırmasının ardından Twitter hesabından da “Başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde şu ana kadar 254 bin sağlık çalışanımız ilk doz aşılarını oldu. Ben de onlara katılarak aşılandım. İnşallah çok kısa süre içinde tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” paylaşımında bulundu.

Ayrıca Erdoğan, Kovid-19 aşısı olduğu Ankara Şehir Hastanesi’nden ayrılışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Başta siyasi liderler, bunun yanında tüm milletvekillerimiz ve lider kadrolar olmak üzere bu kampanyayı güçlü kılma noktasında onların da belirlenmiş olan aşılama noktalarında bu aşıyı teşvik ederlerse çok çok isabetli olacağına inanıyorum. Burada Bilim Kurulunun biliyorsunuz belirlediği de bir takvim var, bir süreç var. Bu sürece göre yaş gruplarına varıncaya kadar, bunlar da zaten bu sürecin içerisinde. Şu anda ilk etapta malum gelen aşı miktarı belli ve ardından şimdi yaklaşık bir 25-30 milyon aşı daha doz gelecek ve böylece süratle bunu sürdürelim istiyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Kovid-19 aşısı yaptırdığı Ankara Şehir Hastanesi’nde eşlik eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaneden ayrılırken gazetecilere şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın sırası geldikçe gönüllü olarak ama herkesin mutlak olması gerektiğine inanıyorum. Altını özellikle çizmek istiyorum, bu salgından kurtulabilmenin tek, en önemli yolunun aşı olduğunu söylemek istiyorum. Dünyada ilk gün bu kadar yoğun aşı yapabilmiş ve canlı gösterebilmiş bir başka ülke var mı bilmiyorum. Bundan sonraki süreçte de bu aşı çalışmasını, programını anlık, canlı ve şeffaf bir şekilde götüreceğimizi söylemek istiyorum. Vatandaşımız sırası geldiğinde aşıyı mutlak yaptırma noktasında hassasiyet göstermeli.”

Sağlık Bakanlığı, e-Nabız uygulamasına Kovid-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği ekledi.

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında CoronaVac aşısı, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Koronavirüs ve Toplum Bilim Kurulu üyelerinin ardından, bugün de sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı.

Sağlık Bakanlığının Kovid-19 ile mücadelede Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda belirlediği 4 aşamalı stratejiye göre öncelikli aşılanacak meslek grupları açıklandı. Buna göre, sağlık çalışanları ile 65 yaş ve üstü vatandaşların ardından sırasıyla Milli Savunma, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim, gıda ile taşımacılık sektörü çalışanları aşılanacak.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Kovid-19’un kökenlerinin araştıracak araştırmacı heyeti, virüsün ilk kez tespit edildiği Çin’in Vuhan kentine ulaştı.

Türkiye, Kovid-19 mücadele kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) 20 bin doz Sinovac aşısı gönderdi.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşları aşı karşıtı ifadelere kulaklarını kapatmaya, bilime ve aşıya güvenmeye davet ettiğini bildirdi.

Hacettepe Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tulga Ulus, Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan kişilerin üçte birinde kalp dokusunda hasar ve kalp krizi riski oluşabildiğini, bu nedenle iyileşme sonrası kardiyolojik kontrolün önem taşıdığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB),ilk ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanları ile belirleneceği, birinci dönem yapılmış yüz yüze sınavların karne notu değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Velilerin, sınav notlarının ilk dönem karne notu değerlendirmesinde kullanılmasını istemeleri halinde 21 Ocak’a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kovid-19’a karşı aşılama sürecinin şeffaf şekilde başladığını belirten Çelik, “Sağlık Bakanımız, Bilim Kurulu üyeleri bunu gerçekleştirdiler ve netice itibarıyla herkese verilen bir kodla herkesin aşısı ancak kendisine yapılacak, başka birine kullanılmayacak şekilde bu süreç devam edecek. Artık Türkiye bu süreci başlatmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız da kendisinin tereddütleri ortadan kaldırmak ve örneklik teşkil etmek için bugün bu aşıyı vurduracağını ifade etti.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kartal Kordonboyu Mahallesi Ankara Caddesi’ndeki esnafı ziyaretinin sonunda basın mensuplarının “Kovid-19 aşısı olacak mısınız?” sorusuna, “Aşı olacağız elbette. Arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğu oldu.” yanıtını verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yaptığı yazılı açıklamada, EBA’ya göre not verilmemesi gerektiğini belirterek, “Bu dönemde eğitime erişemeyen çocuklarımızın şartları da göz önüne alınarak doğru bir ölçme-değerlendirme yöntemi belirlenmelidir.” ifadesini kullandı.

Kocaeli’de, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında kullanılacak CoronaVac aşısının uygulanması için 796 aşı odası hazırlandığı bildirildi.

Kilis Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği, mutasyona uğramış Kovid-19 tespit edilen veya şüpheli kişilerin Devlet Hastanesi ve Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) yurdunda izole edileceğini bildirdi.

Gaziantep ve Malatya’da Kovid-19 tedbirlerini ihlal eden 426 kişiye para cezası kesildi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

DÜNYADAN KORONAVİRÜS HABERLERİ

ABD’de devam eden Kovid-19 aşı uygulaması programında öncelik verilen gruplara yönelik çok katı kurallar nedeniyle aşı dozlarının kullanılamayarak çöpe gitmeye başlaması üzerine, eyaletlerin yetkililer kuralları gevşetmeye başladı.

ABD’nin en büyük ve en ünlü eğlence parklarından California eyaletindeki Disneyland’in ise Kovid-19 aşı merkezi olarak kullanılacağı ifade edilirken, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC),26 Ocak’tan itibaren ülkeye hava yoluyla gelenlerden negatif Kovid-19 testi sonucu isteneceğini duyurdu.

ABD’li ilaç şirketi Johnson and Johnson’ın, Kovid-19’a karşı geliştirdiği aşının Avrupa Birliği’nde (AB) yaygın kullanımı için şubatta başvuru yapabileceği belirtildi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Kovid-19 aşısının zorunlu tutulmayacağını bildirdi.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, hükümetin, ülkedeki salgına yönelik olağanüstü halin (OHAL),30 Nisan’a kadar uzatılmasını gerekli gördüğünü söylerken, İtalya İlaç Ajansı (AIFA) Genel Müdürü Nicola Magrini ise Çin aşısının (Sinovac),Avrupa için muhtemel aşı adayı olabileceğini bildirdi.

Macaristan’da, Kovid-19’un mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan türüne rastlandı.

İspanya Kovid-19 önlemleri kapsamında başlatılan Kovid-19 testi istenen ülke vatandaşları listesinden Fas’ı çıkardı.

Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN),salgın nedeniyle 2 bin 200’den fazla hemşirenin yaşamını yitirdiğini belirterek, virüsün hemşireler üzerinde toplu travmaya neden olduğunu gösteren yeni kanıtlar bulunduğu uyarısında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede Kovid-19’a karşı geniş çaplı aşılama sürecine geçme talimatını verdi.

Hamas’a bağlı Esirler Basın Ofisi, Kovid-19’un yayılması nedeniyle İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların büyük tehlike altında oldukları uyarısında bulundu.

Peru’da bir mahkeme, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i, Amerikalı iş adamı George Soros’u ve Rockefeller ailesini Kovid-19’u üretmekle itham etti.

Meksika’da çarşamba gününden itibaren haftada 439 bin kişiye Kovid-19 aşısı yapılmasının hedeflendiği bildirildi.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Sinovac Biontech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısını oldu. Ülkede ilk Kovid-19 aşısı başkent Cakarta’daki Başkanlık Sarayı’nda canlı yayında önce Devlet Başkanı Widodo’ya sonra Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin’e yapıldı.

Japonya’da Kovid-19 ile mücadele kapsamında 4 eyalette süren OHAL kapsamına 7 eyalet daha eklendi.

Güney Kore’de bugüne kadar Kovid-19’un İngiltere’de tespit edilen bir türüne yakalananların sayısı ise 16 olarak belirlendi. Yetkililer, İngiltere için uygulanan yolcu uçuşu yasağının 21 Ocak’a kadar süreceğini ifade etti.

Çinli Sinovac şirketinin Kovid-19 aşısının etkinliğine ilişkin Brezilya’nın duyurduğu yüzde 50,4 oranına, son aşama testlerde “çok hafif” kategorisine giren vakalardan gelen verinin değerlendirmesi sonucunda varıldığı bildirildi.

Kovid-19 vakalarının tüm dünyada yükselişe geçmesi üzerine Tunus’ta tam gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Fas hükümetinden yapılan yazılı açıklamada da bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm ülkede uygulanan gece sokağa çıkma yasağının bir hafta süreyle uzatıldığı belirtildi.

Malezya’da salgına karşı dönem dönem başvurulan sokağa çıkma yasağı yeniden uygulanmaya başladı.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde Kovid-19 önlemleri kapsamında eğitime ara verilen ilkokullar yeniden açıldı.

Ürdün’de Kovid-19’a karşı ilk aşılar öncelikli olarak sağlık çalışanları ve yaşlılara yapılmaya başlandı.

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’e yapılan Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir