Cyberpunk 2077’de Atatürk’e Hakaret Olarak Algılanan Çeviri Hatası (Özür Gecikmedi)

Cyberpunk 2077, çıktığı ilk andan itibaren tüm dünyada büyük bir ilgiyle karşılaştı. Çok uzun süredir beklenen ve rekorlar kıran bir oyun olmasına rağmen pek çok hata sebebiyle eleştiriliyor. Bu eleştiriler genel olarak oyunun içerisinde yer alan mekanik sorunlar olurken, bazen çevirilerde de büyük hatalar yaşanabiliyor. 

Cyberpunk 2077 Atatürk hatası

Cyberpunk 2077’nin Türkçe çevirisini yapan 23 Studios, oyunun içinde yer alan Mustafa Kemal Atatürk‘ün ünlü sözü “İstikbal Göklerdedir“de çok büyük bir hata yaptı. Türk Twitch yayıncısı Tuğkan Gönültaş’ın ortaya çıkardığı çeviri hatasına göre, Elektropunk grubunun bir ismi olan “İstikbal Gö*lerdedir” ifadesinin yer aldığı görüldü. Ayrıca bu grubun görselinin de Atatürk’ün bir fotoğrafıyla fazlasıyla benzerlik taşıdığı görülüyor. 

Cyberpunk 2077 - Mustafa Kemal ATATÜRK

Çeviri firması 23 Studios’tan bir açıklama geldi

Oyunun İngilizce versiyonunda “Perilious Futur” isminin yer aldığını görüyoruz. Yani bu hatanın CD Projekt RED‘den değil, doğrudan çeviri firmasından yapıldığı anlaşılıyor. Bu konuda Instagram hesabından bir açıklama yapan 23 Studios, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sevgili oyunseverler, Cyberpunk 2077’de yer alan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret olarak algılanan çevirinin düzeltilmesi için diğer çeşitli hata düzeltmelerinin de olduğu bir yama zaten hazırlanmıştı. Bu yama yayına girdiğinde metin oyundan kaldırılacaktır. Gözümüzden kaçan bu hata için herkesten özür diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CD Projekt RED’den bir açıklama bekleniyor

Sorun her ne kadar çeviri kaynaklıymış gibi görünse de ülkemizin milli değerlerini etkileyen bu büyük hata konusunda Cyberpunk 2077’nin geliştiricisi ve yayıncısı CD Projekt RED’in de bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Ayrıca en yakın zamanda gelecek güncellemeyle bu kabul edilemez hatanın giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yeni gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir