CLOUDFLARE SSL KURULUMU

CLOUDFLARE SSL KURULUMU

12 Ekim 2019 0 Yazar: admin

CLOUDFLARE SSL KURULUMU NASIL YAPILIR?

Çağımızda internet kullanmakta olan kişilerin bilinçlenmeye ve kişisel verilerinin gizliliğine önem vermeye başladıkları bilinmektedir. Bundan dolayı artık internet üzerinde bulunmakta olan web sitelerinin SSL desteğinin olması önemli bir hale geldi. Bu durumdan dolayı kişisel ya da kurumsal sizlere ait ola sitelerim SSL desteği bulunması gerekmektedir. Bunun için de birden fazla ücretli SSL sertifikası alternatifi mevcuttur. Lakin bu iş için belli bir bütçe ayırmak istemeyen kişiler için WordPress, Cloudflare sayesinde ücretsiz bir şekilde SSL sertifikasına sahip olabilmektedir. Şimdi sizlere sırasıyla bu işlemlerin nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

SSL Kurulumu Aşamaları

İlk olarak Cloudflare hesabınız içerisinde Crypto sekmesi içerisinde bulunmakta olan SSL kısmı içerisinde Felxible seçeneğini seçiyoruz. WordPress içerisinde Cloudfalre Flexible SSL kullanabilmek için ilk olarak 2 adet eklenti kurmanız gerekmektedir. Bu eklentiler WordPress HTTPS ve Cloudflare Flexible SSL eklentileridir. Sizlere söylemiş olduğumuz bu iki adet eklentiyi kurduktan sonra WordPress yönetim paneli içerisinde HTTPS menüsü içerisine tıklayarak burada Proxy ayarlarını Yes olarak işaretleyeceğiz. Bunun ardından Save Changes diyerek yapmış olduğumuz değişiklikleri kaydeceğiz.

Bu işlemlerin ardından tekrar WordPress yönetim paneli içerisinden Ayarlar> Genel menüsünü takip ederek site adresi içerisindeki http kısımlarını HTTPS ile güncelliyoruz. Buraya kadar anlattığımız adamları doğru bir şekilde yaptıysanız eğer SSL sertifikanızın aktif hale gelmesi gerekmektedir. Lakin adresinize HTTPS eklemeden girenler siteniz içerisinde güvensiz bir şekilde gezinmeye devam etmektedirler. Bu durumu önlemek ve HTTPS kullanmadan sitenize girenleri HTTPS adresine yönlendirebilmek amacıyla Page Rules özelliğinden yararlanacağız.

Cloudflare kullanıcı paneli içerisinde yer almakta olan Page Rules sekmesine geçerek açılmakta olan sayfa içerisinde Create Page Rule butonunu seçmeniz gerekmektedir. Bu butona tıkladıktan sonra karşımıza bir ekran gelecektir. Bu ekran içerisinde URL yazılacak olan kısım içerisinde http olacak şekilde site adresinizi yazmanız gerekmektedir. Dha sonrasında ise Add a Setting diyerek Always Use HTTPS seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise Save and Deploy butonuna tıklayarak değişikliklerin kaydedilmesini sağlayacaksınız. Bu işlemleri yaptıktan sonra siteniz artık SSL sertifikalı olacaktır.