CANLI BLOG | ABD Başkanını seçiyor: Kritik eyaletlerde sayım devam ediyor

CANLI BLOG | ABD Başkanını seçiyor: Kritik eyaletlerde sayım devam ediyor

ABD’de Donald Trump ile Joe Biden’ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oyların sayımına devam ediliyor. Seçim süreci Trump’ın hile iddiasıyla devam ederken, Joe Biden henüz oy sayımı sürmesine rağmen bugüne kadarki tüm başkan adaylarından daha çok oy aldı.

CANLI BLOG | ABD Başkanını seçiyor: Kritik eyaletlerde sayım devam ediyor

ABD’de başkanlık seçimlerinde tüm zamanların en yüksek katılım düzeyi gerçekleşti. Ancak kritik eyaletlerdeki oy sayımı hala devam ediyor. Kazananın Georgia, Kuzey Carolina, Arizona, Wisconsin, Nevada ve Pennsylvania’dan çıkacak sonuçlara göre netleşmesi bekleniyor.

ABD başkanlık seçimlerinde, seçmenler, esas olarak destekledikleri partinin delegelerine oy veriyor. ‘Delegeler Kurulu’ adı verilen bu sistemde her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan olmaya hak kazanıyor.

Ulusal çapta yapılan anketler Demokratların adayı Joe Biden’ı önde gösterse de, 2016’da Trump’ın anket sonuçlarının aksine sürpriz bir şekilde kazanması hala hafızalarda.

SEÇİM SONUÇLARI ŞU ŞEKİLDE (270 delegeye ulaşan başkanlığını ilan edecek)

TRUMP’IN KAZANDIĞI EYALETLER: Tennessee (11 delege),Mississippi (6 delege),Oklahoma (7 delege),Alabama (9 delege),Kentucky (8 delege),West Virginia (5 delege),Güney Carolina (9 delege),Arkansas (6 delege),Indiana (11 delege),Wyoming (3 delege),Kuzey Dakota (3 delege),Güney Dakota (3 delege),Nebraska (5 delege),Louisiana (8 delege),Kansas (6 delege),Missouri (10 delege),Utah (6 delege),Idaho (4 delege),Montana (3 delege),Ohio (18 delege),Iowa (6 delege),Florida (29 delege),Teksas (39 delege),Maine (1 delege) Toplam: 214 delege

BIDEN’IN KAZANDIĞI EYALETLER: Vermont (3 delege),Virginia (13 delege),Massachusetts (11 delege),Connecticut (7 delege),New Jersey (14 delege),Delaware (3 delege),Maryland (10 delege),Illinois (20 delege),Rhode Island (4 delege),New York (29 delege),New Mexico (5 delege),District of Columbia (3 delege),Colorado (9 delege),California (55 delege),Oregon (7 delege),Washington (12 delege),New Hampshire (4 delege),Minnesota (10 delege),Arizona (11 delege),Maine (3 delege),Wisconsin (10 delege),Michigan (16 delege) Toplam: 264 delege

***

SEÇİMDE YAŞANANLAR

06:42 | Michigan oy sayım merkezi önünde eylem: ‘Sayımı durdurun’

Joe Biden’ın Michigan’da seçimi kazanmasının ardından bölgedeki bazı Trump destekçileri oy sayım merkezi önünde toplanarak sayımın durdurulmasını istedi.

Toplanan kalabalık, “Sayımı durdurun” sloganı attı.

06:35 | Portland’da protestolar: Her oy sayılsın

Trump’ın seçim sonuçlarına itiraz etmesi ve hile yapıldığını iddia etmesi üzerine ülkenin çeşitli bölgelerinde protesto gösterileri düzenleyen Trump karşıtları, Portland’da polisle çatıştı.

Ulusal Muhafızlar’ın da önlem almak üzere alanda bulunduğu gösterilerde, “Her oy sayılsın” sloganıyla bir araya gelen eylemciler ABD bayrağı yaktı.

06:27 | Nevada’dan saat 20.00’ye kadar yeni sonuç gelmeyecek

Seçim sonuçlarının birbirine yakın olduğu Nevada eyaletinde gerilim yüksek.

Eyaletin en büyük şehri olan Las Vegas’ı da içeren Clark County’de bir basın toplantısı sırasında bir protestocu kameraların önüne atlayarak, “Biden suç ailesi bu seçimi çalıyor. Medya üzerini örtüyor” diye bağırdı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, eyalet yetkilileri Çarşamba günü başka sonuç gelmeyeceğini, ancak Perşembe sabah 09.00’dan (TSİ 20.00) itibaren sayılan oy sonuçlarını yayınlayacaklarını açıkladı.

6 delegesi olan eyalet son yıllarda Demokrat adaylara oy verdi, ancak 2000 ve 2004’te Cumhuriyetçi George W. Bush’u destekledi.

06:05 | Kuzey Carolina’da Trump önde

Edison Research’in açıkladığı verilere göre, kritik Kuzey Carolina eyaletinde oyların yaklaşık olarak yüzde 95’i sayıldı ve Donald Trump önde.

Trump’ın oy oranı yüzde 50.1, Biden’ın oy oranı ise yüzde 48.7 seviyesinde.

06:02 | Trump’ın oğlu Eric Trump tarafından paylaşılan viral ‘oy pusulası yakma videosu’ sahte çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın oğlu Eric Trump Twitter’da oy pusulalarının yakıldığını gösterdiğini iddia eden viral bir video paylaştı, yetkililer videonun sahte olduğunu açıkladı.

Çarşamba günü öğleden sonra The Trump Organization’ın Genel Sekreter Yardımcısı olan Eric Trump videoyu retweetleyerek “80 Trump oyu yakılıyor” dedi.

Author: Demet Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir