Birleşik Metal-İş’te örgütlenen 3 işçi işten atıldı

Birleşik Metal-İş’te örgütlenen 3 işçi işten atıldı

EMEK SERVİSİ

Kocaeli Çayırova’da faaileyet gösteren İspanyol sermayeli Baldur Süspansiyon fabrikasında Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş’e geçen 3 işçi işten atıldı.

Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikada işçiler Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube’de örgütlendi. Baldur patronu yetkiyi alan ve sözleşme sürecini başlatan Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube ve işçilere karşı işçi kıyımına başvurdu. Fabrikada 2 işçi temsilcisi ve 1 işçi işten atıldı.

Birleşik Metal İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın şu ifadeleri kullandı: “Baldur işvereni üç işçi arkadaşımızı, ‘İş arkadaşlarına tehdit, sataşma ve hakaret’ gibi gerekçelerle işten çıkardı. Ancak gerçek tüm işçiler tarafından daha iyi biliniyor. İşten çıkartılmalarının nedeni tüm baskılara, sarı sendikanın işçiye dayatılmasına rağmen işçilerin Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenmiş olmalarıdır. Ekmeklerini büyütmek dışında hiçbir derdi olmayan işçi kardeşlerimizin, işyeri huzurunu bozmak gibi bir derdi de olmamıştır. Eğer huzurun bozulmasından söz edeceksek işten atmalar, tutanaklar ve baskıyla yasal hakkımız olan sendikalaşmaya karşı duran Baldur işvereni huzuru bozmaktadır.”

Patron süreci zora sokmaktan vazgeçsin

Sendikanın yetkisinin tanınması ve sözleşme masasına oturulması yönünde defalarca Baldur patronuna çağrıda bulunduklarını ifade eden Aydın şöyle konuştu: “Sendikamız ve üyelerimiz tüm olumsuzluklara rağmen olaylar karşısında sert bir tepki göstermek yerine masaya işaret etmiştir. Ancak Baldur patronu daha önce de yaptığı gibi teklif edilen masa ve anayasal hakkı tanımak yerine işçi arkadaşlarımızı ekmeğinden etmiştir. İşten atılan arkadaşlarımız işe alınana, sendikanın yetkisi tanınana kadar mücadelemiz artarak devam edecektir. 2 aylık bir süre sonunda yasal olarak grev süresine girdiğimizi ise yeniden hatırlatmak isterim. Umarız ki Baldur patronu süreci zora sokmaktan vazgeçer ve işçilerin anayasal hakkını görerek masaya oturur.”

İşçiler 2016 yılında da DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenmiş ve 3 işçi işten atılmıştı. Bunun üzerine patron işçileri baskıyla Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikasını üye yapmıştı. İşçiler, yıllar sonra yeniden Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube’de örgütlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir