Bakan Dönmez’den doğalgaz uyarısı: Risk oluşturabilir

Bakan Dönmez'den doğalgaz uyarısı: Risk oluşturabilir

İzmir depreminin ardından bölgedeki son duruma ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, deprem nedeniyle 74 bin 500 yurttaşın elektriğinin kesildiğini bildirdi. Dönmez ayrıca, “Doğalgazın kontrolsüz bir şekilde binalara verilmesi risk oluşturabilir” dedi.

Bakan Dönmez'den doğalgaz uyarısı: Risk oluşturabilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İzmir’de deprem nedeniyle 74 bin 500 yurttaşın elektriğinin kesildiğini fakat dün akşam itibarıyla AFAD koordinasyonunda yeniden enerji verilmeye başlandığını belirterek, “An itibarıyla 1600 abonenin elektriği kesik durumda. Bunların büyük bir kısmı Bayraklı’da, 400 civarında abonenin de Seferihisar bölgesinde elektriği kesik” dedi.

Dönmez, İzmir Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, hayatın normalleşmesi için enerji hizmetlerinin kesintisiz bir şekilde götürülmesinin büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

bakan-donmez-den-dogalgaz-uyarisi-risk-olusturabilir-799412-1.

Deprem anıyla birlikte 74 bin 500 yurttaşın elektriğinin kesildiğini ifade eden Dönmez, “Dün akşam saatleri itibarıyla AFAD koordinasyonunda süratle yeniden enerji vermeye başladık. An itibarıyla 1600 abonenin elektriği kesik durumda. Bunların büyük bir kısmı Bayraklı’da, 400 civarında abonenin de Seferihisar bölgesinde elektriği kesik.” diye konuştu.

Dönmez, bu kesintilerin tedbir amaçlı olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Bu elektrik kesintisi o bölgedeki arama kurtarma faaliyetleri ve bazı ağır ve orta hasarlı binaların tedbir amaçlı elektriğinin kesilmesinden kaynaklanmaktadır. Doğalgazda da yaklaşık 3 bin 500 abonemizin doğalgazı kesik durumda. Doğalgaz elektriğe göre biraz daha kritik durumda, o açıdan daha tedbirli olmak durumundayız. Burada da AFAD’ın yönlendirmelerini de dikkate alarak bu hizmeti vermeye çalışıyoruz. Şu anda bazı vatandaşlarımız evlerine giremiyorlar. Doğalgazın kontrolsüz bir şekilde binalara verilmesi risk oluşturabilir. O açıdan tedbir amaçlı doğalgazı şu anda bu civarda kesintiyle yürütüyoruz ama ilerleyen saatlerde AFAD’ın talebi ve izniyle doğalgaz hizmetini de tekrar vermeye başlayacağız.”

DOĞALGAZ UYARISI

İzmir’de özellikle enerji altyapıları açısından kritik birkaç tesis bulunduğuna işaret eden Dönmez, Türkiye’nin en büyük 2 rafinerisi, petrokimya tesisi ve 2 sıvı doğalgaz depolama ve gazlaştırma tesisinin burada yer aldığını söyledi.

Dönmez, bu tesislerde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını ve güvenlik çerçevesinde faaliyete devam edildiğini dile getirerek, “Öte yandan, elektrik üretim tesislerimizde de bir sıkıntı söz konusu değil. Ana iletim hatlarımızda da sıkıntı yok. Gerek doğalgaz gerekse elektrik tarafında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Başta İzmir olmak üzere tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Author: Demet Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir